Komunikat w sprawie treści opinii o odmowie wniesienia skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej.

Dodano: Kategorie:
Treść i forma składanych w ORA przez adwokatów wyznaczonych z urzędu opinii o odmowie sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej czyni koniecznym przypomnienie Koleżankom i Kolegom zasad i formy decyzji o odmowie sporządzenia wymienionych środków prawnych.Zgodnie z uchwałą nr 61/2007 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 15.09.2007 r. z w sprawie trybu postępowania adwokatów wyznaczonych z urzędu do oceny zasadności sporządzenia i wniesienia kasacji, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej.

1. Adwokat wyznaczony z urzędu do sporządzenia skargi kasacyjnej lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia oraz skargi konstytucyjnej może odmówić jej sporządzenia, jeżeli uzna, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające jej sporządzenie

2. Badanie sprawy pod kątem oceny, czy zachodzą przesłanki do sporządzenia skargi powinno nastąpić niezwłocznie

3. Odmowa sporządzenia skargi wymaga formy pisemnej opinii doręczonej bez zbędnej zwłoki klientowi i dziekanowi ORA

4. Adwokat obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie Sąd o sporządzeniu opinii i przesłanie jej klientowi i dziekanowi ORA

Obecnie kodeks postępowania cywilnego normuje w art. 118 § 5 i 6 tryb wydania opinii o odmowie sporządzenia skargi kasacyjnej przewidujący, podobnie jak wcześniej cytowana uchwała NRA, wydanie stosownej opinii.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy prawo o adwokaturze zawód adwokata polega, między innymi, na sporządzaniu opinii prawnych, natomiast art. 118 § 6 k.p.c. wymaga, aby opinia o nie stwierdzeniu przez adwokata podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej została sporządzona z zachowaniem należytej staranności.

W konsekwencji, koniecznym jest, by opinia o nie stwierdzeniu przez adwokata podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej zawierała, co najmniej:

1. Właściwe ustalenie stanu faktycznego sprawy,
2. Ustalenie stanu prawnego,
3. Analizę prawną,
4. Ustalenie istnienia lub wykazanie nieistnienia zarzutów z uzasadnieniem,
5. Wnioski.

Szczegółowe i staranne sporządzanie opinii o odmowie sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej jest więc ustawowym obowiązkiem każdego adwokata i świadczy o właściwym pojmowaniu zadania Adwokatury strzeżenia praw i wolności obywatelskich w tym prawa obywatela do sądu.

Nadto, coraz częściej do ORA wpływają skargi na pełnomocników podnoszące zarzut nierzetelności i niesumienności przy sporządzaniu opinii o braku podstaw do wniesienia środka prawnego, które prowadzić mogą do odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokata – autora opinii.

W związku z powyższym, w imieniu ORA, proszę wszystkie Koleżanki i Kolegów adwokatów o realizowanie obowiązków pełnomocnika z urzędu zgodnie z przedstawionymi zasadami.

Wicedziekan
Okregowej Rady Adwokackiej w Opolu
adw. Seweryn Plebanek