Sprawozdanie z Tygodnia Konstytucyjnego

Dodano: Kategorie: ,

W dniach 4-11 listopada 2017 r. odbyła się IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego  organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnicy przeprowadzili zajęcia dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli oraz roli sądów w procesie ochrony praw i wolności.

Patronat Honorowy nad Tygodniem Konstytucyjnym objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Opiekę merytoryczną nad materiałami dydaktycznymi sprawuje Pani Profesor Ewa Łętowska.

Po raz kolejny udział w Tygodniu Konstytucyjnym wzięli opolscy adwokaci, którzy spotkali się z młodzieżą w szkołach naszego województwa. Zajęcia prowadzone były między innymi w II LO w Kędzierzynie-Koźlu, która to szkoła organizuje festiwal praw człowieka,  przy współpracy Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

Prowadzone zajęcia są łatwo przyswajalne oraz mają ciekawą formę dla młodzieży i polegają przede wszystkim na rozmowie z prowadzącym prawnikiem na temat Konstytucji RP oraz rozwiązywaniem kazusów przygotowanych w tym zakresie przez Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy.

Obecna edycja Tygodnia Konstytucyjnego skupiała się na znaczeniu trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziów i znaczenia tych wartości dla każdego obywatela Polski.

Młodzież po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w zajęciach, z ciekawością rozważając podniesione zagadnienia i problemy prawne sprawnie prezentując i uzasadniając swoje stanowisko. Zajęcia jak zawsze odbywają się w swobodnej atmosferze, a przy tym uczniowie wykazując się aktywnością oraz umiejętnościami krytycznego myślenia.

adw. Krzysztof Kiełbicki